از دهه هشتاد میلادی و با به وجود آمدن تکنولوژی وب این نیاز احساس شد که هر کشور دارای پسوندی خاص برای دامنه های اینترنتی باشد. در سال ۱۹۹۴ و با تخصیص پسوند دات آی آر‏ به کشورمان، این امکان فراهم شد تا وبگاه های ایرانی از این پسوند بهره ببرند.

همچنین از سال ۲۰۰۵ امکان ثبت دامنه هایی با پسوند دات ایران (با الفبای فارسی) نیز محقق شد و مسئولیت ثبت دامنه های با این دو پسوند بر عهده پژوهشگاه دانش های بنیادی گذاشته شد و طبق گزارش وبگاه این مرکز در آستانه سال ۱۳۹۳ بیش از نیم میلیون دامنه با پسوند دات آی آر ثبت شده است.

توکانت تا کنون با ثبت بیش از صدها دامنه دات آی آر و دات ایران این افتخار را دارد تا دامنه ملی مورد نظر شما را در کمترین زمان به صورت کاملا خودکار و با مالکیت شخص شما در وبگاه ایرنیک به ثبت رساند.

ثبت دامنه ملی

جستجوی دامنه

www.

1از کجا شروع کنیم؟

برای ثبت دامنه های دات آی آر و دات ایران می بایست دارای یک شناسه کاربری در وبگاه ایرنیک با آدرس www.nic.ir باشید. البته در صوتی که از قبل دارای شناسه کاربری نباشید می توانید طی سفارش دامنه از طریق سامانه توکانت این شناسه کاربری را ساخته و مالکیت کامل دامنه هایتان را داشته باشید. توجه نمایید که برای ایجاد شناسه کاربری ارائه مشخصات نام مالک، آدرس، کدپستی، شماره تماس و پست الکترونیک الزامی می باشد.

2دامنه به نام خودتان

با استفاده از شناسه و رمز عبور وارد وبگاه ایرنیک شده و در منوی شناسه روی گزینه "مشخصه های شناسه" کلیک نمایید. سپس در صفحه باز شده بر روی "مدیریت رابط های مجاز" کلیک نموده و تمامی رابط ها را بر روی گزینه "خودم و نمایندگان" قرار دهید و گزینه اعمال را کلیک کنید تا دسترسی لازم برای ثبت دامنه به نام شما به واسطه سامانه توکانت فراهم گردد.

3تمدید دامنه های قبلی

با استفاده از شناسه و رمز عبور وارد وبگاه ایرنیک شده و در منوی دامنه ها روی گزینه "دامنه های من" کلیک نمایید. سپس در صفحه باز شده بر روی دامنه مورد نظر کلیک نموده و گزینه "تغییر رابط ها" را انتخاب کنید. در صفحه بعدی تمامی رابط ها را بر روی گزینه "خودم و نمایندگان" قرار دهید و رابط مالی دامنه را “sa1601-irnic” قرار دهید و گزینه اعمال را کلیک کنید.

4انتقال یا فروش دامنه

همانند روال تمدید دامنه و از طریق وبگاه ایرنیک، رابط مالی دامنه مورد نظر را بر روی "sa1601-irnic" قرار داده و سپس دامنه را برای انتقال آزاد کرده و رمز انتقال را دریافت کنید. یک تیکت برای واحد ثبت دامنه ها ارسال کرده و نام دامنه، رمز انتقال و شناسه ایرنیک مقصد را اعلام کنید. پس از پرداخت هزینه انتقال، دارنده شناسه مبدا می بایست با ارسال مدارک پروسه انتقال را تایید نماید.


پسوند مشخصات قیمت سفارش
ir. دامنه ir. یک ساله ۵,۰۰۰ تومان سفارش
co.ir. دامنه co.ir. یک ساله ۵,۰۰۰ تومان سفارش
ac.ir. دامنه ac.ir. یک ساله ۵,۰۰۰ تومان سفارش
id.ir. دامنه id.ir. یک ساله ۵,۰۰۰ تومان سفارش
net.ir. دامنه net.ir. یک ساله ۵,۰۰۰ تومان سفارش
org.ir. دامنه org.ir. یک ساله ۵,۰۰۰ تومان سفارش
gov.ir. دامنه gov.ir. یک ساله ۵,۰۰۰ تومان سفارش
sch.ir. دامنه sch.ir. یک ساله ۵,۰۰۰ تومان سفارش
ایران. دامنه ایران. یک ساله ۵,۰۰۰ تومان سفارش

نيازی به ثبت دامنه در وبگاه ایرنیک نبوده و دامنه به صورت خودکار به نام شما ثبت خواهد شد.

قبل از ثبت دامنه از آزاد بودن آن مطمئن شوید. برای این کار می توانید به این لینک مراجعه کرده و نام دامنه مورد نظر را بررسی نمایید.

در صورتی که به هر دليل سفارش شما توسط ایرنیک تاييد نگردد، مبلغ ۵,۰۰۰ ریال از هزینه پرداختی کسر و مابقی برگشت داده می گردد.