هنگامی که در مورد رایانش ابری صحبت به میان می آید ناگزیر می بایست تعریفی از مدل های IaaS (زیرساخت به عنوان سرویس) ، PaaS (پلتفرم به عنوان سرویس) و SaaS (نرم افزار به عنوان سرویس) نیز داشته باشیم. چرا که هر سه مدل نام برده شده کاملا مرتبط به هم بوده و هر یک قسمتی از پازلی هستند که با عنوان Cloud Computing یا رایانش ابری از آن یاد می کنیم.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که در این نوشتار قصد مطرح کردن موارد فنی را نداریم و صرفا به توضیح درباره مفهوم های نام برده شده بسنده خواهیم کرد.

مدل های رایانش ابری

در روش های سنتی، ارائه کنندگان خدمات و تولید کنندگان نرم افزار فقط خدمات یا محصول خود را ارائه می کردند و مراحل نصب و راه اندازی در اکثر موارد بر عهده خود کاربر بود که اغلب اوقات مشکلات فراوانی برای کاربران نهایی ایجاد می نمود. اما در مدل های رایانش ابری، ارائه کنندگان خدمات و تولید کنندگان نرم افزار انجام اکثر این مراحل را بر عهده گرفته و این موارد را به صورت یک سرویس به مشتریان خود ارائه می کنند و با توجه به یکپارچه سازی و همگام بودن زیرساخت ها با پیش نیازها، کیفیت و پایداری خدمات به نحو چشم گیری با افزایش پیدا می کند.


مدل IaaS

در سطح اول یک مجموعه رایانش ابری ما با مدل IaaS رو به رو هستیم، جایی که سرویس دهنده مواردی همچون تهیه سخت افزار، مراحل مجازی سازی، تامین فضای ذخیره سازی و زیرساخت های شبکه را برای کاربران فراهمی می آورد و این بدان معنی است که کاربر فقط وظیفه مدیریت سرور را بر عهده خواهد داشت. مدل IaaS با ارائه ویژگی هایی همچون دسترس پذیری بالا (High Availability) و امکان مقایس پذیری (Scalability) باعث می گردد تا مدیر سرور در هر مقطع زمانی و متناسب با نیاز، منابع سرور را کاهش یا افزایش دهد و از طرفی به طور متوسط ۲۰ الی ۴۰ درصد هزینه کمتری صرف گردد. (Amazon Web Services و HP Cloud System نمونه هایی از IaaS هستند.)


مدل PaaS

در سطح بعدی به مدل PaaS خواهیم رسید که در این مدل سرویس دهنده علاوه بر تامین مواردی که در مدل IaaS مطرح شد، مسئولیت راه اندازی سیستم عامل و میان افزارها (Middleware) را نیز بر عهده خواهد داشت. در واقع این مدل از رایانش ابری مطابق با نیازهای توسعه دهندگان نرم افزار طراحی شده و پلتفرمی را در اختیار آنها قرار می دهد تا به توسعه نرم افزارها و اپلیکیشن های خود بپردازند و این پلتفرم به واسطه امکاناتی که در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد، پروسه توسعه نرم افزار را بسیار سریع و آسان می کند. (به عنوان نمونه مدل PaaS می توان از Google App Engine و SalesForce یاد کرد.)


مدل SaaS

در نهایت به سطح آخر یا همان مدل SaaS می رسیم، جایی که سرویس دهنده تمام موارد مربوط به مدل های IaaS و PaaS را فراهم کرده و همچنین نرم افزار نهایی را نیز در اختیار کاربران قرار می دهد. در حالی که مدل های IaaS و PaaS به ترتیب برای مدیران سرور و توسعه دهندگان نرم افزار طراحی شده اند، در مدل SaaS تمام تمرکز بر روی کاربران نهایی می باشد. با در نظر گرفتن همین مورد و تعداد بالای کاربران نهایی جایی برای تعجب نخواهد ماند که تعداد سرویس هایی که بر اساس مدل SaaS ارائه می شوند نیز بسیار بیشتر از سرویس ها پایه گذاری شده بر اساس مدل های IaaS و PaaS باشد. (از Mailjet و Office 360 می توان به عنوان مثال هایی برای سرویس های SaaS نام برد.)

ما بر این باوریم که کسب و کار شما و اهدافتان منحصر به فرد هستند و از این رو سرویس میزبانی وب شما نیز باید همینطور باشد. درباره سرورهای ابری با کارشناسان توکانت در تماس باشید تا ضمن کاهش هزینه هایتان از سرویسی بهرمند شوید که راندمان بالا و تجربه کاربری عالی را برای کسب و کار شما به ارمغان خواهد آورد.

تماس با کارشناس

سرورهای ابری توکانت

سیستم کنترل OpenStack

OpenStack یک سیستم کنترل ابری است که وظیفه مدیریت منابع و سرورهای موجود بر روی یک زیرساخت رایانش ابری را بر عهده دارد. تمام مراحل مدیریت از طریق پنل ابری انجام شده و به مدیر سیستم این امکان را می دهد تا ضمن ارائه سرویس به کاربران، نظارت کاملی روی کل زیرساخت رایانش داشته باشد. همچنین OpenStack این قابلیت را دارد تا با فناری های اینترپرایس و بازمتن سازگار بوده و این امکان را فراهم می کند تا زیرساخت های مختلف و ناهمگون را در یک معماری رایانش ابری داشته باشیم.

 • استفاده از پلتفر قدرتمند OpenStack

 • تحویل آنی و خودکار سرور پس از سفارش

 • استفاده از ذخیره‌سازهای 3Par برند HP

 • کنترل پنل ابری با امکانات مدیریتی بی شمار

 • نصب ISO های محبوب به صورت آنلاین در پنل

 • تعویض سیستم عامل به صورت آنلاین در پنل

 • گراف های میزان استفاده از منابع

 • مقیاس پذیری و تغییر منابع سرور

 • آپتایم بسیار بالا و نزدیک به ۱۰۰%

 • شبکه گیگابیتی با چندین Backbone

 • استفاده از پردازنده های Intel Xeon

 • سرورهای برند Hewlett-Packard Enterprise

سرورهای Hewlett-Packard Enterprise

ما در توکانت همیشه سعی کرده ایم بهترین ها را انتخاب کنیم تا از کیفیت خدماتی که به کاربران عزیزمان ارائه می کنیم مطمئن باشیم و در سرویس های رایانش ابری این گزینه یکی از آیتم های اصلی برای ما بوده است. از این رو برای راه اندازی سرویس های ابری به طور کامل از سخت افزارهای به روز و قدرتمند برند Hewlett-Packard Enterprise استفاده نمودیم. همچنین هر سرور ابری دارای پورت ارتباطی 1Gbps اشتراکی می باشد که دست کم 200Mbps آن به صورت گارانتی شده می باشد و به این ترتیب سرورهای ابری دارای یک پل ارتباطی پر سرعت خواهند بود.